Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Kiteboarding na Igrzyskach Olimpijskich 2016

Kiteboarding na Igrzyskach Olimpijskich 2016

Drukuj PDF

W dniu 5 maja 2012 roku we Włoszech członkowie Rady Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF) ogłosili nowe konkurencje olimpijskie w programie Igrzysk Olimpijskich. Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu PSKite z dużym zaskoczeniem ale i radością przyjęło informację, że między innymi kiteboarding dołączy do grona dyscyplin olimpijskich już na Igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku. "Nie spodziewaliśmy się, że nastąpi to tak szybko choć zawsze byliśmy przekonani, że sport ten zostanie włączony do tego elitarnego grona" - czytamy w specjalnym komunikacie.

W Polsce zawody w kiteboardingu rangi Pucharu i Mistrzostw Polski, pod nazwą Ford Kite Cup organizowane są od siedmiu lat, a swoim poziomem sportowym i organizacyjnym dorównują światowej rywalizacji w tej widowiskowej i pełnej emocji dyscyplinie. Rokrocznie odbywają się co najmniej cztery edycje zawodów o randze Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski, w których bierze udział każdorazowo ponad 40 zawodników i zawodniczek. Zawody rozgrywane są w dwóch konkurencjach: Freestyle (konkurencji polegającej na wykonaniu najefektowniejszych, punktowanych ewolucji w powietrzu) i course racing (regaty w czasie których liczy się jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy).

Pierwsze Mistrzostwa Polski w kite-racingu odbyły się już w 2009. W kolejnym roku odbył się w Świnoujściu finał Puchary Europy w kategorii freestyle i course racing. Rok temu w Sopocie wzięliśmy udział w Mistrzostwach Europy w course racingu. Co ciekawe odbywających się w tym samym czasie i na tych samych trasach Mistrzostw Polski w Formule Windsurfing nie udało się rozegrać ze względu na brak wiatru.
Nasze stowarzyszenie działa jako koordynator zawodów kitesurfingowych w Polsce. Udało nam się wprowadzić ujednolicone standardy rozgrywania zawodów przeprowadzanych przez różnych organizatorów. Dzięki temu polscy zawodnicy mieli ułatwioną drogę w wejściu do światowej czołówki.

Wszystkim, którzy bezpodstawnie sądzą, iż kiteboarding jest mało znaną i uprawianą tylko przez wąskie grono ekstremalnych sportowców dyscypliną, warto wspomnieć o sukcesach polskich zawodników, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Do grona najlepszych zawodniczek we freestyle zalicza się Karolina Winkowska i Joanna Litwin (kolejno trzecia, czwarta na świecie w 2011 roku). W tym sezonie w pierwszej dziesiątce kobiet na świecie pojawiły się również Michalina Laskowska i Helena Brochacka. Wśród mężczyzn w konkurencji olimpijskiej prym wiodą Błażej Ożóg oraz Tomasz Janiak (szóste i ósme miejsce na świecie w 2011). Błażej Ożóg zajął trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w 2011 a Tomek Janiak jest aktualnym Mistrzem Europy w kategorii masters (powyżej 35 lat). W wybranych zawodach pucharu świata lub kontynentalnych jesteśmy reprezentowani zwykle przez 3-7 polskich zawodników course racingu.

O popularności tej dyscypliny świadczy również frekwencja na polskich zawodach PP i MP, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę zawodników reprezentujących wysoki poziom sportowy. Coraz częściej młodzi miłośnicy sportów wodnych wybierają kiteboarding zamiast windsurfingu lub tradycyjnego żeglowania odnajdując tam niespotykaną dozę adrenaliny, wolności i ekspresji. W tym roku w Szczecinie powstał pierwszy klub w Polsce skupiający się na szkoleniu młodych zawodników course racingu. Liczymy, że wśród tych młodych, ambitnych i pracowitych sportowców wyłoni się kadra narodowa godnie reprezentująca nasz kraj na najważniejszej sportowej imprezie na świecie.

PSKite jest członkiem wspierającym Polski Związek Żeglarski od 2006 roku. Bierzemy udział w tworzeniu fundamentów tego sportu, aktywnie uczestnicząc w strukturach International Kiteboarding Association (IKA). Nasze wnioski zdominowały coroczne spotkania IKA w 2010 i 2011 roku. Mieliśmy zasadniczy wpływ na obecny kształt światowego kiteboardingu - większość naszych wniosków została zaakceptowana przez walne IKA. Warto wspomnieć, że nasza aktywność została doceniona przez członków światowego związku kiteboardingu. Adam Szymański został jednogłośnie wybrany do siedmioosobowego Zarządu IKA a Marek Rowiński jest członkiem Komisji ds. Przepisów IKA. Warto wspomnieć, że IKA poleca i promuje stosowanie w rekreacyjnym sporcie Kitesurfingowego Prawa Drogi, które zostało opracowane przez członka PSKite.

Głosowanie w radzie ISAF, Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej, uznawanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, zajmującej się zarządzaniem i organizacją imprez żeglarskich na świecie, było bardzo wyrównane. Stosunkiem głosów 19 do 17 wybrano kiteboarding dyscypliną olimpijską. Prezydent ISAF skomentował to w następujący sposób: „Kiteboarding udowodnił nam, że już jest gotowy być dołączonym do listy prestiżowych zawodów ISAF i jest fantastycznym dodatkiem programu żeglarskiego Olimpiady w 2016”.
Kampania olimpijska na rzecz wprowadzenia kiteboardingu na Igrzyska prowadzona była przez IKA od 2010 roku. Zaangażowani w nią byli znani kajciarze - między innymi bracia Kliczko i Sir Richard Branson.
Jest to niewątpliwie wielki sukces propagatorów i miłośników kiteboardingu na całym świecie, szkoda tylko, że stało się to kosztem windsurfingu, który naszym zdaniem powinien pozostać na tej zaszczytnej liście. Polska reprezentacja windsurfingu może poszczycić się wieloma sukcesami i światowym poziomem zawodników.

Ubolewamy, że ISAF jedną decyzją skreślił klasę RSX, co wpłynie negatywnie również na dalszy rozwój klas przygotowawczych windsurfingu. Liczymy na to, że grono windsurferów zostanie zmotywowane do spróbowania swoich sił w nowej klasie oraz, że zasilą oni szeregi miłośników kiteboardingu i będą kontynuować sportową rywalizację na najwyższym poziomie. Nie mamy wątpliwości, że zawodnicy PSKite będą dzielić się swoim doświadczeniem zebranym przez ostatnich lata.
Przed nami rewolucja w świecie sportu deskowego.

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.

Logowanie

Kalendarz zawodów

lipiec 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości